باورهایی نادرست از رابطه ی جنسی سالم

Myths About Safe Sex تاریخ ارسال : ۳۰ آبان ۱۳۹۴
مطلب جالبی بود
اشتراک گذاری
چاپ این مطلب ( ۰ ) نظر / نظر بدهید

هرچیزی که ما در مورد ما سلامت رابطه‌ی جنسی بدانیم با زندگی سالم در ارتباط است. بنابراین بیایید حقایق درباره‌ی رابطه‌ی جنسی ایمن را از شایعات جدا کنیم.


باورهایی نادرست از رابطه ی جنسی سالم

در زمان قاعدگی بارداری غیرممکن است.

قاعدگی و بارداری

احتمال بارداری در این زمان کمتر است اما دلیلی وجود ندارد که از کاندوم یا قرص‌های پیشگیری از بارداری استفاده نکنید. عادت ماهانه‌ی همه‌ی خانم‌ها مرتب نیست، بنابراین اگر خونریزی نامنظمی داشته باشد شاید تخمک‌گذاری و خونریزی بر اساس یک‌روال منظم نباشند. این احتمال وجود دارد که باوجود تخمک‌گذاری جدید فرد خونریزی داشته باشد که در این صورت هنوز هم خطر بارداری وجود دارد.

 

برای دختران باکره احتمال انتقال بیماری‌های جنسی وجود ندارد.

بیماری های جنسی

افراد بسیاری تا زمانی که دخول واژن نداشته باشند خود را باکره می‌نامند، حتی اگر رابطه‌ی جنسی دهانی یا مقعدی داشته باشند. اما این‌گونه روابط نیز می‌تواند شما را در خطر بیماری‌های جنسی قرار دهد. یک مثال از بیماری‌های جنسی‌ای که از طریق رابطه‌ی مقعدی یا دهانی قابل‌انتقال‌اند ویروس هرپس سیمپلکس است. هرپس یک عفونت ویروسی رایج است که حتی می‌تواند در میان اعضای خانواده از طریق روبوسی یا استفاده از فنجان مشترک منتقل شود، بنابراین ممکن است شما حتی بدون داشتن رابطه‌ی جنسی به بیماری‌های قابل‌انتقال از طریق رابطه‌ی جنسی مبتلا شوید.

 

آزمایش پاپ اسمیر ضروری نیست.

تست پاپ اسمیر

در آزمایش پاپ اسمیر پزشک به دهانه‌ی رحم ( بخش پایین رحم ) نگاه می‌کند تا وجود سرطان یا سلول‌هایی را بررسی کند که اگر درست درمان نشوند می‌توانند سرطانی شوند. پاپ اسمیر بهترین راه پیشگیری از سرطان دهانه‌ی رحم است. انجام مرتب آزمایش‌های پاپ اسمیر برای خانم‌ها لازم است زیرا تغییرات رحمی که منجر به سرطان می‌شوند رشد خیلی کندی دارند بنابراین می‌توان با اولین تغییرات متوجه آن‌ها شده و قبل از تبدیل به سرطان درمانشان کرد. پس از 21 سالگی باید هر سه سال یک‌بار تست پاپ اسمیر را انجام داد و هر سال برای معاینه نزد متخصص زنان رفت.

 

قرص‌های پیشگیری از بارداری باعث افزایش وزن می‌شوند

قرص های پیشگیری از بارداری

از حدود 50 سال قبل قرص‌های پیشگیری از بارداری با دوز بسیار پایین‌تر از استروژن و پروژسترون تولید می‌شود، بنابراین دوز هورمون‌های آن نسبت به قبل بسیار بسیار کمتر است. حدود شصت سال قبل بدون شک دوزهورمون قرص‌ها به‌قدری زیاد بود که بتوانند سبب افزایش اشتها و باقی ماندن مایعات در بدن شوند.

 

دوش‌های واژینال به نظافت واژن کمک می‌کنند

دوش واژینال

واژن ما خودش تمیز می‌شود بنابراین شستن یا تمیز کردن آن با یک ترکیب مایع لازم نیست. در حقیقت این کار اصلاً توصیه نمی‌شود. واژن خانه‌ای خوشایند برای تعداد زیادی از باکتری‌های طبیعی است که به حفظ محیطی سالم و متعادل کمک می‌کنند. با استفاده از دوش واژینال شما تغییراتی را به آن محیط تحمیل می‌کنید که می‌تواند سبب رشد زیاد باکتری‌های بد و عفونت یا باکتری واژن شود. دوش واژینال شما را از بیماری‌های مقاربتی یا بارداری حفظ نمی‌کند. حتی ممکن است این دوش‌ها مایع منی را به سمت واژن یا رحم هل دهد و با این کار احتمال بارداری شما بیشتر خواهد شد.

همچنین زمانی که مخاط دهانه‌ی رحم نازک و آبدار باشد اسپرم راحت‌تر در میان آن حرکت می‌کند. حرکت اسپرم در دهانه‌ی کلفت و چسبنده دشوار است. دوش‌های واژینال مقداری از مخاط را شسته و حرکت اسپرم‌ها به سمت رحم را ساده‌تر می‌کنند. اگر می‌خواهید نواحی بیرون دستگاه تناسلی خود را بشویید از آب گرم و صابون بدون بو استفاده کنید.  

 

اگر باردار باشید قرص‌ها نوزاد شما را سقط می‌کنند

قرص های اورژانسی

اگر باردار باشید و از قرص‌های اورژانسی پیشگیری از بارداری استفاده کنید قرص اثری نخواهد داشت. زیرا این قرص‌ها تخمک‌گذاری را متوقف کرده یا به تأخیر می‌اندازند بنابراین اگر تخمک در حال حاضر انجام‌شده و تخمک وارد رحم شده و توسط اسپرم بارورشده باشد قرص دیگر آن را تغییری نخواهد داد. اگر نزدیک تخمک‌گذاری شما باشد قرص تاریخ تخمک‌گذاری را چند روز به تعویق می‌اندازد، بنابراین امکان وجود همزمان اسپرم و تخمک وجود ندارد.  سقط‌جنین به معنی اختلال در رشد جنینی است که در رحم به وجود آمده است و قرص‌ها این اثر را نخواهند داشت.

 

واکسن اچ پی وی به معنی مصونیت از سرطان دهانه رحم است

واکسن اچ پی وی

ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی بیماری رایجی است که هر فرد فعال در رابطه‌ی جنسی حداقل یک‌بار به آن مبتلا می‌شود. ابتلای شما از طریق رابطه‌ی واژینال، مقعدی یا دهانی با فرد مبتلا خواهد بود. در بیشتر موارد اچ پی وی خودش برطرف می‌شود اما اگر رفع نشد می‌تواند منجر به زگیل تناسلی یا سرطان دهانه‌ی رحم شود. خوشبختانه دو واکسن وجود دارد که از ما در مقابل انواع بیشتری از اچ پی وی که باعث سرطان می‌شوند محافظت می‌کند اما حتی باوجوداین واکسن‌ها شما مصونیت صددرصدی ندارید. این واکسن‌ها در مقابل 30 درصد از سرطان‌های دهانه‌ی رحم بی‌تأثیرند بنابراین هر سه سال یک‌بار تست پاپ اسمیر را انجام دهید.

 


مطلب جالبی بود
اشتراک گذاری
چاپ این مطلب ( ۰ ) نظر / نظر بدهید
نظرات کاربران (۰ نظر )
نظر خود را در رابطه این مطلب بیان کنید
اسم شما : ایمیل شما :

برای تغییر کد امنیتی روی آن کلیک کنید

نظر شما درباره این مطلب :