مراقبت از خودرو در زمستان

care your car in winter تاریخ ارسال : ۴ بهمن ۱۳۹۴
مطلب جالبی بود
اشتراک گذاری
چاپ این مطلب ( ۰ ) نظر / نظر بدهید

اغلب در زمستان آمار تصادفات یا مشکلات خودرو بالا می‌رود. دلیل آن گاه شرایط نامناسب نگهداری خودروی توسط شماست. با رعایت نکات زیر می‌توانید احتمال بروز مشکل را کاهش دهید.


مراقبت از خودرو در زمستان

شیشه‌ی جلوی خودرو

نگهداری از خودرو در زمستان

دقت داشته باشید هیچ‌گاه نباید تا کامل تمیز شدن شیشه‌ی جلوی خودرو حرکت کنید زیرا احتمال تصادف بالاتر می‌رود. سعی کنید ده دقیقه زودتر از همیشه از خانه خارج شوید تا بتوانید شیشه را تمیز کنید. می‌توانید از بخاری یا تصفیه‌ی هوای ماشین کمک بگیرید تا به از بین رفتن مه روی شیشه از داخل ماشین سرعت دهید. چک کنید سطح شیشه‌شور ماشین همیشه مناسب باشد زیرا در طول زمستان دید شما را بسیار بهتر می‌کند.همچنین برف‌پاک‌کن‌ها را چک کنید تا در وضعیت مناسب و سالم باشند اما زمانی که روی شیشه یخ‌زده است از آن استفاده نکنید زیرا ممکن است آسیب ببیند.

 

دید

نگهداری از خودرو در زمستان

باید قبل از حرکت برف روی ماشین را کاملاً تمیز کنید زیرا ریختن برف در زمان حرکت ممکن است مانع دید رانندگان دیگر شود و حادثه‌ای بزرگ را ایجاد کند. باید پلاک خودروی شما قابل‌خواندن باشد. این موضوع برای چراغ‌های جلو نیز صدق می‌کند، اهمیت این‌ چراغ‌ها در زمان تاریکی هوا یا مه زیاد می‌شود. با تمیز کردن چراغ‌های خودرو مطمئن شوید می‌توانید ماشین‌های دیگر را ببینید و آن‌ها نیز شما را می‌بینند.

 

رادیاتور

نگهداری از خودرو در زمستان

ضدیخ مایعی رنگی است که در رادیاتور خودرو دیده می‌شود. این مایع برای جلوگیری از یخ زدن موتور و رادیاتور در زمستان استفاده می‌شود. باید مرتباً سطح ضدیخ ماشین را چک کنید تا بین حداقل و حداکثر باشد. این کار مانع آسیب اساسی به موتور یا رادیاتور می‌شود، آسیبی که هزینه‌ی آن برای شما بسیار بیشتر از مبلغی است که می‌توانید برای خرید ضدیخ بپردازید.

 

سطح روغن

نگهداری از خودرو در زمستان

سطح روغن ماشین مورد دیگری است که در چک‌های هفتگی خودرو باید در نظر بگیرید. کم بودن میزان روغن می‌تواند باعث آسیب جدی به موتور خودرو شود زیرا روغن مانند خون است که از تمام سیستم‌های خودرو می‌گذرد. سطح روغن با استفاده از میله‌ای چک می‌شود که روی آن اندازه‌ی ماکسیمم و مینیمم مشخص‌شده‌اند. دقت کنید سطح روغن ماشین بین این دو علامت قرارگرفته باشد.

 

باطری

نگهداری از خودرو در زمستان

باطری خودرو یکی از مهم‌ترین عواملی است که رانندگان را در طول زمستان با مشکل مواجه می‌سازد. استفاده‌ی بیشتر از بخاری، چراغ‌ها و دیگر وسایل الکتریکی ماشین همگی باعث افزایش فشار وارده بر باطری در این زمان می‌شود. بنابراین باید دقت کنید که بیشتر از حد نیاز از این وسایل استفاده نکنید. برای مثال به‌محض شفاف شدن دید بخاری خودرو را خاموش‌کنید. بعلاوه نباید برای زمانی طولانی ماشین بدون استفاده بماند، مثلاً بیشتر از یک هفته. اگر باطری مرتباً شارژ شود عمر بیشتری خواهد داشت.  

 

عاج لاستیک

نگهداری از خودرو در زمستان

لاستیک‌ها تنها بخشی از خودرو هستند که با جاده در تماس‌اند. کیفیت لاستیک‌ها تأثیر زیادی بر راندن وسیله‌ی نقلیه دارد. درست است که حداقل عمق مجاز عاج لاستیک 1.6 میلی‌متر است اما پیشنهاد می‌شود عاج لاستیک خودروی شما کمتر از 2 میلی‌متر نشود و عاج 3 میلی‌متر برای رانندگی در زمستان عالی است. عاج خودرو آب و برف را از جاده پاک می‌کند و درنتیجه ماشین لیز نمی‌خورد. یک عاج 3 میلی‌متری آب بیشتری از عاج 1.6 میلی‌متری کنار می‌زند و احتمال از کنترل خارج شدن خودرو را کمتر می‌کند.

 

فشار باد لاستیک

نگهداری از خودرو در زمستان

فشار باد لاستیک نیز مهم است. در طول زمستان بهتر است هر هفته باد لاستیک را چک کنید تا در همان حد پیشنهادی تولیدکننده باشد. شما می‌توانید این اطلاعات را از برچسب یا دفترچه‌ای پیدا کنید که زمان خرید داخل خودرو بوده است.

 


مطلب جالبی بود
اشتراک گذاری
چاپ این مطلب ( ۰ ) نظر / نظر بدهید
نظرات کاربران (۰ نظر )
نظر خود را در رابطه این مطلب بیان کنید
اسم شما : ایمیل شما :

برای تغییر کد امنیتی روی آن کلیک کنید

نظر شما درباره این مطلب :