چرا نباید محصولات آرایشی را مشترک استفاده کرد

استفاده‌ی مشترک از لوازم‌آرایشی کار بی‌خطری به نظر می‌رسد. اما باید بدانید این کار از لحاظ بهداشتی به‌هیچ‌عنوان تأیید نمی‌شود.

تاریخ ارسال : ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰ و ۳۰ دقيقه


چرا نباید محصولات آرایشی را مشترک استفاده کرد

ویروس‌ها و باکتری‌ها

برس ها، اسفنج‌ها و اپلیکاتورها همگی نباید به طور مشترک استفاده شوند. چرا؟ در مورد این وسایل برای وجود ویروس یا باکتری نگرانی وجود دارد. برخی افراد در سطح پوست خود میکروب دارند و شاید مقدار این میکروب روی پوست برخی بسیار بیشتر از افراد دیگر باشد. شما نمی‌دانید پوست هر کسی چقدر تمیز است. در برخی تمرکز میکروب‌ها در پوست بالاتر است. اگر چیزی مشترک با این‌گونه  افراد داشته باشید، مثلاً از یک برس آرایشی یا حوله استفاده کنید، بیماری و عفونت به شما نیز منتقل خواهد شد.  

بعلاوه انتقال ذرات ریز روی کرم و مرطوب‌کننده ها بر اثر تماس دست می‌توانند محصول را آلوده کنند. همیشه پیشنهاد می‌شود قبل از دست زدن به لوازم‌آرایشی دست‌های خود را بشویید، حتی اگر تنها فردی هستید که از آن استفاده می‌کنید. زیرا جرم‌ها همیشه روی دست شما هستند و باید مرتباً شسته شوند.

 

جوش‌های پوستی

کرم صورت، نرم‌کننده و کرم‌های چشم اغلب به صورت مشترک استفاده می‌شوند، خصوصاً بین زن و شوهرها. زدن یک کرم مشترک روی صورت ایده‌ی خوبی نیست، خصوصاً اگر این محصول متناسب با نوع پوست شما ساخته نشده است. اگر پوستی مستعد جوش دارید برخی محصولات آرایشی برای پوست شما مناسب نخواهند بود و مواد آن باعث بسته شدن منافذ پوستی و بروز جوش‌ها خواهند شد.

 

انتقال آلودگی‌ها

شاید موم زیاد یک وسیله‌ی آرایشی شناخته نشود اما بهتر است چیزهایی را درباره‌ی آن بدانید. چه به آرایشگاه بروید یا در خانه این کار را انجام دهید از موم نباید بیش از یک نفر استفاده کند. در استفاده‌ی دوم تمام آلودگی‌های وارد شده در موم به پوست فرد منتقل خواهند شد. اغلب این کار در سالن‌های زیبایی برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه انجام می‌شود.

استفاده از موم باعث می‌شود مو، سلول‌های پوستی و باکتری‌های مختلف و حتی گاهی خون یا دیگر مایعات بدن وارد ظرف موم شما شوند. به همین جهت در استفاده‌ی دوم خطر عفونت‌های ویروسی بالا خواهد رفت.

 

رنگ‌های نامناسب

استفاده‌ی مشترک از پنکیک یا کرم پودرها اگر با دست باشد از نظر بهداشتی تأییدشده نیست. اما علاوه بر این مشکل دیگر برای ظاهر شما خواهد بود. برای انتخاب این محصولات باید به رنگ پوست فرد و نوع آن توجه شود. اگر پوست چربی دارید محصولات خاصی مناسب شما خواهند بود و اگر پوستتان خشک است شاید نیاز به محصولی با خاصیت مرطوب‌کنندگی داشته باشید. استفاده از محصول  نامتناسب برای پوست باعث بروز مشکلاتی برای شما خواهد شد.

مشابه کرم پودر و پنکیک، در مورد رژ گونه نیز استفاده‌ی مشترک صحیح نیست. رنگی که شما استفاده می‌کنید باید متناسب با تن رنگی پوستتان باشد.

 

تبخال

هر محصولی که مستقیماً با لب‌های شما در تماس باشد خطر عفونت‌هایی مانند تب‌خال را بالا خواهد برد. ویروس‌ها می‌توانند به اطراف دهان چسبیده و رژلب یا دیگر وسایلی که روی لب‌هایتان استفاده می‌کنید را وسیله‌ای برای انتقال میان افراد قرار می‌دهند. هیچ‌گاه رژ خود را به طور مشترک استفاده نکنید زیرا ویروس‌ها می‌توانند روی اشیای بی‌جان زندگی کنند. آن‌ها از این راه بین افراد منتقل خواهند شد.

 

عفونت‌های چشم

بیشتر زنان بر این باورند که استفاده‌ی مشترک از ریمل مشکلی نخواهد داشت. این وسیله‌ی آرایشی دلیل بسیاری از عفونت‌های چشم است. یکی از بدترین چیزهایی که می‌توانید مشترک استفاده کنید ریمل یا وسایل آرایشی چشم می‌باشد. هر نوع عفونت چشم مسری است. اگر فردی که با او مشترک از وسیله‌ی آرایشی استفاده می‌کنید دارای عفونت باشد و یا ریمل یا وسیله‌ی دیگر عفونی شده باشد شما نیز دچار همان مشکل خواهید شد.